Hogy lehet egy kivételes képességű gyerek a lehető legsikeresebb?
Sokszor láttál már Te is olyan gyereket, aki egészen kivételes képességekkel bírt, aztán valahogy mégsem sikerült igazán kamatoztatnia ezt, és az évek során a tehetsége lassan elkallódott. Ennek több oka lehet, de képességfejlesztő specialistaként bizton állíthatom, hogy például a részképességek kiegyensúlyozott fejlesztése segíthetett volna ezt elkerülni. Lehet, hogy ez egy kicsit túl szakmai megfogalmazás, de nem olyan bonyolult: Ahhoz, hogy sikeres legyél az életben, nem egy vagy kettő, de ezer dolgot kell jól csinálnod, különben megesik, hogy csak bukdácsolsz végig rajta – hiába vagy valamiben egészen jó!
Nem akarod, hogy az a tehetséges gyerek így járjon?
Akkor két dolgot mindenképp tarts szem előtt:
Tehetséggondozás
Ahhoz, hogy a tehetsége ne kallódjon el, nem árt beazonosítani a területet, ahol igazán tehetséges.De gondoskodnod kell arról, hogy használja. Így fog tenni, ha folyamatosan sikereket ér el a használatában, eleget ahhoz, hogy a sikertelenségek ne vegyék el a kedvét. E sikertelenségek nyilván a kevésbé fejlett funkcióinak köszönhetőek, amiket ezért szintén melegen ajánlott pontosan feltérképezni.
Képességfejlesztés
A világ alaptermészete a változás, vagyis semmi sem marad ugyanolyan, mindig minden változik.
Könnyű belátnod, hogy ebből következően vagy javul valami, vagy romlik, és ez vonatkozik az emberi képességre is: Amit nem fejlesztenek, az nem megáll egy szinten, hanem biztosan romlani fog. A fejlődés viszont csak akkor lehet igazán rendezett, ha az összes szükséges funkció egyszerre fejlődik.
Fejleszti a részképességeket a gondolkodási funkciókkal is, minden olyan tényezőt, ami befolyásolja a tanulás eredményességét. Azzal, hogy számba vesz és kezel minden tényezőt – különösen a kevésbé jól működő funkciókat – eléri, hogy a kiemelkedő képességek érvényesülését ne hátráltassa egy-egy alulműködő, gyenge láncszem.
Minden funkciót fejlesztünk, hetente érintünk. A modulok váltakozása biztosítja, hogy a tanuló figyelme, érdeklődése fennmaradjon, és ezzel biztosítsa a lehető legjobb kommunikációt. A NILD Képességakadémia növendékei heti egy napot nálunk töltenek, a saját iskolájukkal lefolytatott, illetve folyamatban lévő egyeztetéseknek megfelelően.
A személyes képességeket pontosan felmérjük. Így a gyerek a saját szintjéhez igazodó feladatokat kap. Ez nem csak a kudarctól óvja meg, de – ami a kiemelkedő képességű gyerekek számára különösen jó hír – az unalomtól is. Számos esetben a kihívás hiánya okozza azt, hogy egy gyerekkel nem lehet bírni az iskolában: ez a gyerek nem rossz! Túl jó!!
A kényszerektől mentes, biztonságot nyújtó környezetben könnyebben nyilvánul meg a kommunikáció és a kreativitás. Az őszinte elismerés és megerősítés növeli az önbizalmat, a kompetencia érzését. Ez talán evidensnek tűnik, de a hivatalos oktatási rendszer mégsem így működik. Ezért esik olyan jól itt lenni!
Ha a gyerek egy született zseni,
tartozunk neki annyival,
hogy kihozzuk belőle
a legtöbbet!
Gyöngyösi-Balogh Andrea
tanulási képességfejlesztő specialista
+36 70 650 8343
Szabó Zita
NILD
terapeuta
+36 30 520 0765
Felveszem a kapcsolatot